Planuok savaitgalį
Lėktuvo bilietų kainos – nuo 120 Eur
Viešbučių pasirinkimą rasite:
https://virp.lt/viesbuciai/
Naudinga informacija
Kalba: ispanų.
Plotas: 607 km².
Gyventojai: mieste apie 3 mln., metropoliniame regione – apie 5,8 mln. gyventojų.
Elektra: Elektros įtampa yra 125 V ir 220 V. Reikėtų atkreipti dėmesį į instrukcijas, esančias vonioje.
Piniginis vienetas: euras (EUR).
Naudingos frazės
Sveiki! Labas! – Hola!Buenas! – Ola! buEnas!
Labas rytas! – Buenos dias! – buEnos dIas!
Laba diena! – Buenas tardes! – buEnas tArdes!
Labas vakaras! – buenas noches! – buEnas nOces!
Ačiū – gracias!
Iki pasimatymo! – Hasta la vista – Asta la bIsta!
Sudie! – adiOS! – AdjOs!
Iki greito pasimatymo! – Hasta pronto! – Asta prOnto!
Laimingo kelio! – Buen viaje! – buEn bjAche!
Lankytinos vietos
Saulės vartai (
Puerta del Sol) yra rajonas, kuriame daug parduotuvių, kavinių, restoranų. Karolio III statula stovi aikštės viduryje. Jis valdė 1759-1788 m. Casa de Correos statytas XVIII a. 7 dešimtmetyje. Ankščiau čia veikė paštas, po to Vidaus reikalų ministerija. Lokys prie žemuoginio medžio yra Madrido simbolis.
Plaza Mayor yra istoriškai svarbi aikštė, kurioje vyko daug reikšmingų įvykių. Joje vykdavo egzekucijos, bulių kautynės, inkvizicijos teismai, maskaradai. Aikštė pradėta statyti 1617 m. ir per kelis metus buvo užbaigta. Jau daugelį metų Madrido gyventojams ši aikštė – ideali vieta išgerti kavos ar vyno, paskaityti laikraštį ar pasišnekučiuoti su draugais. Sekmadieniais joje vyksta kolekcininkų turgus.
Monasterio de las Descalzas Reales yra religinis pastatas, statytas XVI a. Čia sukaupta daug įspūdingų meno kūrinių.
Gran Via yra pagrindinė gatvė mieste. Ji nutiesta 1910 m. Prospekte yra daug parduotuvių, viešbučių, kino teatrų, restoranų bei įdomios architektūros pastatų.
Karališkieji rūmai buvo gyvenami iki 1930 m. Tai didžiulė pilis, net dešimt kartų didesnė už Bakingemo rūmus. Salės su freskomis ir auksiniai lipdiniais puoštomis lubomis bei sunkiais sietynais perkelia lankytojus į kitus amžius. Pilies sienas puošia rūmų dailininkų tapyti Ispanijos karalių veidai.
Rastro sendaikčių turgus įsikuria
Calle de la Ribera de Curtidores gatvėje. Turgus taip pat vyksta ir
Calle de Embajadores gatvėje. Daug antikvarinių kioskelių. Saugokitės kišenvagių!
Paseo del Prado alėja buvo įkurta XVIII a. pab. Ji tapo mėgiama vieta pasivaikščiojimams.
Congreso de los Diputados rūmuose dirbo parlamentas.
Plaza Cánovas del Castillo aikštė, kurioje yra fontanas.
Paseo del Prado buvo pastatytas Karolio III. Tai buvo meno ir mokslo centras.
Puerta de Alcala vartai vedė į miestą.
Plaza de Cibeles aikštėje stovi fontanas, kuris vaizduoja romėnų deivę Kibelę.
Muziejai
Prado muziejus saugo didžiausią Ispanijos tapybos kolekciją pasaulyje. Eksponatai apima XII-XIX a. Be to čia yra ir italų bei flamandų darbų.
Madrido nacionalinis archeologijos muziejus buvo įkurtas 1867 m. Jame saugomi eksponatai nuo priešistorės iki XIX a.
Museo Thyssen-Bornemisza muziejuje eksponuojami barono Henricho Thyssen-Bornemisza ir jo sūnaus surinkti darbai. Kūriniai yra XIV-XX a. vakarų dailės darbai.
Centro de Arte Reina Sofía muziejus yra įkurtas ligoninės pastate. Jis pasakoja apie XX a. dailę.
Museo de America yra skirtas dirbiniams, susijusiems su Ispanijos kolonijomis Amerikoje.
Prekybos centrai, parduotuvės
Madridas yra kelių gerai žinomų visame pasaulyje prekinių ženklų namai. Čia apsiperka įžymybės, vietiniai ir turistai. Nors iš pirmo žvilgsnio kai kurios vietos gali atrodyti brangios, tačiau jei kantriai ieškosite, nenusivilsite.
Rekomenduojama aplankyti:
„Puerta del Sol“, „Calle de Preciados“ ir „Gran Via“ – mėgstamiausios turistų vietos, kuriose gausu populiarių prekinių ženklų parduotuvių visame pasaulyje: Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear. Čia parduotuvių prekių kainos žemesnės nei bet kur kitur pasaulyje.
„Salamanca“ – turtingiausių prekių ženklų meka. „Calle Sareno“, „Calle Ortega y Gasset“ garsių ir visame pasaulyje žinomų dizainerių Versace, Chanel ir Hugo Boss namai. Taip pat ir garsių Ispanijos dizainerių – Adolfo Dominguez ir Purificacion Garcia mados namai.
„Chueca“ – homoseksualų rajonas, žinomas ir garsus tarp hipių kultūros ir mados gerbėjų. „Calle Hortaleza“ ir „Calle Fuencarral“ yra daug intriguojančių dėvėtų drabužių parduotuvių ir „vintage“ butikų, taip pat jaunimo mados parduotuvių ir unikalių aksesuarų parduotuvių. „Plaza Fellipe II“ yra įdomus hipių turgus.
Patarimai apsiperkantiems.
Madride parduotuvės paprastai dirba nuo pirmadienio iki šeštadienio, nuo 10:00 – 20:00 val., su pietų pertrauka nuo 14:00 – 17:00 val.
Madrido parduotuvėse išpardavimai yra pažymėti „rebajas“, „traspaso“ arba „liquidacion“.
Madrido virtuvė
Klasikinėje Madrido virtuvėje vyrauja Viduržemio tradicijų elementai: daug šviežių bulvių, pomidorai bei šparaginės pupelės. Specifiniai Ispanijos sostinės valgiai yra tiršta sriuba ir troškiniai.
Klasikiniai valgiai taip pat yra kiaulienos ir ėrienos bei jautienos kepsniai. Visų minėtų gėrybių galima paragauti „Botín“ restorane, netoli „Plaza Mayor“. Restoranas įkurtas 1725 m. ir Gineso rekordų knygoje skelbiamas kaip seniausias restoranas pasaulyje. Sakoma, kad čia dirbo ir garsus dailininkas Goya prieš tapdamas menininku, o Hemingvėjui tai buvo mėgstamiausia vieta. Yra manančių, kad šiandiena restoranas labiau turistų lankomas objektas nei maitinimo įstaiga, tačiau niekas nepaneigia, kad maistas čia yra nuostabus. Nenustebkite jei jums „Tunas“ sudainuos serenadą, tai tokia studentų muzikinė grupė, kuri pasirodo persirengusi viduramžiškais drabužiais ir atlieka tradicines dainas.
„Casa Lucio“ ir „Viejo Madrid“ restoranai yra vienas šalia kito ir siūlo fantastiškus tradicinės virtuvės malonumus bei savo specialiai paruoštas merlūzas („merluza de la casa“). „Taberna la Bola“ siūlo paragauti visų tradicinių Kastilijos (Castillia) patiekalų ir yra nominuojama kai geriausiai mieste paruošianti „cocido“ (mėsos kepsniai su daržovėmis).
Daug Madrido restoranų siūlo baskų virtuvės patiekalų bei šiuolaikinės Katalonijos virtuvės. Tai padaro šį miestą genialiu jūros gėrybių rojumi. Tie kas kelsis anksti ryte, tikrai pastebės sunkvežimius, atvežančius šviežios žuvies, krevečių, austrių tiesiai nuo Viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno pakrančių.
Pietus paprastai kainuoja 10 EUR – 20 EUR asmeniui. Specialius pietų meniu („menu del día“) restoranai siūlo tarp 12:00 val. ir 14:00 val. Atvykusieji ne iš pietų Europos susiduria su tam tikrais sunkumas pratindamiesi prie Madrido pietų meto.
Madridiečiai po nakties linksmybių mėgsta užeiti į naktį dirbančias kavines ir užsisakyti chocolate con churnos. Rekomenduojame
Chocolateria San Gines. Pasadizo San Gines 11. Dirba nuo 19:00 iki 07:00. Kavinei daugiau nei šimtas metų (šokolado puodelio su ilgomis tešlos juostelėmis – patarimas imti porciją juostelių dviems asmenims, nes jų yra nemažai ir prašyti dviejų puodelių šokolado – porcijos kaina apie 4 EUR).
Užeikite paragauti saldumynų į 1830 metais atidarytą parduotuvėlę
Antigua Pastilería del Pozo, (adresas Calle del Pozo, 8, 28012 Madrid). Metro stotelė SOL.
Paragaukite ispaniškos nugos, pyragėlių su kremu arba moliūgų uogienę. Daugelį produktų galima nusipirkti „Turron“.
Judriausia vieta ir daugiausia tavernų la Latina rajone.
Transportas
Madridas – miestas, kuriame vaikščioti vienas malonumas. Teikiantiems pirmenybę važiavimui, mieste veikia viešasis transportas, kurį sudaro metro, autobusai ir traukiniai. Madrido viešasis transportas yra greitas, švarus, saugus, platus ir efektyvus.
METRO. Madrido metro sistema yra viena geriausių pasaulyje ir greičiausias būdas keliauti mieste. Metro sistemą sudaro 13 linijų ir tai yra trečioji ilgiausia metro sistema Europoje. Metro važiuoja miesto centre bei priemiesčiuose. Metro yra patogus būdas vykti į arba iš oro uosto.
Metro Madride važiuoja kasdiena nuo 06:00 iki 02:00 val. Piko metu metro važiuoja kas 2-4 min., dienos metu kas 4-8 min., po vidurnakčio – kas 15 min. Rekomenduojama metro nesinaudoti piko valandomis tarp 7:30 ir 9:00, kadangi šiuo metu metro yra labai perpildyti.
Bilietas į vieną pusę (billete sencillo) kainuoja nuo 1EUR. Jei ketinate metro naudotis dažniau, patogu įsigyti „10 kelionių“ (10 viajes) bilietą, kurio kaina yra nuo 6.15 EUR. Šis bilietas gali būti naudojamas ir miesto autobusams.
Metro naudotis yra nesudėtinga. Kiekviena metro linija yra pažymėta spalva ir skaičiumi. Paprastai naudotis metro yra saugu bet kuriuo paros metu. Tačiau labiau „turistinėse“ metro stotyse kišenvagių pasitaiko, tad rekomenduojama saugoti savo daiktus. Metro saugo apsaugos darbuotojai, stotys ir traukiniai yra stebimi kameru, tad keleivių saugumas yra užtikrinamas. Metro traukiniai nėra senesni nei 10 metų, beveik visuose veikia oro kondicionieriai, o kai kuriuose net įrengti plačiaekraniai televizoriai. Stotyse paprastai yra įrengti televizoriai, kuriuose transliuojamos naujienos ir žinios bei naudinga informacija.
AUTOBUSAI.Autobusai Madride važiuoja nuo 06:00 iki 22:30 val. kas 5-15 min, priklausomai nuo laiko ir autobuso maršruto. Maršrutų žemėlapiai yra parodyti ant kiekvienos stotelės, o bilietų kainos yra tokios pačios kaip ir metro. Iš viso Madride yra daugiau nei 170 autobuso linijų. Miesto autobusai yra raudonos spalvos, išskyrus tuos, kurie naudoja naturalų kurą ir yra mėlyni. Kai kurie autobusai naudoja vandenilį. Labai svarbus dalykas yra tas, kad visuose autobusuose vasaros metu veikia kondicionavimo sistema.
„Nocturnos“ yra naktiniai autobusai, kurie važiuoja kitais maršrutais nei dieniniai autobusai, tačiau jų maršrutai taip pat yra nurodyti stotelėse. Kiekvienas naktinis autobusas yra pažymėtas N raide prieš autobuso numerį. Paprastai naktiniai autobusai pradeda važiuoti nuo „Plaza de Cibeles“. Savaitgaliais jie važiuoja maždaug kas 10-15 min., kitomis savaitės dienomis maždaug kas 30-45 min. Naktiniai autobusai važiuoja visą naktį, o bilieto kaina nėra didesnė nei įprastų autobusų. Taip pat kas 15-20 min. važiuoja „BuhoMetro“ naktiniai autobusai, kurių maršrutai panašūs su metro maršrutais.
TAKSI. Kartais pasinaudoti taksi Madride yra paprasčiausias ir lengviausias būdas. Oficialus Madrido taksi yra su balta ir raudona juostele bei miesto herbu ant automobilio šono. Lyginant su kitais populiariais ir dideliais Europos miestais, Madrido taksi kainos yra pakankamai prieinamos. Pavyzdžiui, Vokietijoje taksi kainuoja 2/3 brangiau nei Madride. Taksi yra užimtas ar laisvas galima spręsti iš ženklų: raudona žyma ant keleivio pusės reiškia, kad taksi yra užimtas (ocupado), o žalia žyma reiškia, kad laisvas (libre). Taip pat ar taksi užimtas galima atskirti pagal šviesas ant taksi automobilio. Kartais taksi yra greičiausias ir geriausias būdas kažkur nuvažiuoti, juo labiau jei yra grupė žmonių, kurie gali kainą pasidalinti. Madrido taksistai yra registruoti ir moka mokesčius, todėl jokios užslėptos kainos jums nepriskaičiuos.