PORTUGALIJA

PORTUGALIJA

Europos valstybė labiausiai nutolusi nuo Lietuvos, ribojasi su vienintele valstybe – Ispanija, o jos krantus skalauja Atlanto vandenynas. Portugalija viena įdomiausių Europos valstybių, ne tokia populiari tarp turistų kaip jos kaimynė, bet turinti parodyti nemažiau nei Italija ar Graikija. Portugalija yra suskirstyta į 7 regionus, kurie atskleidžia skirtingus šalies veidus.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Lisabona.
Kalba: oficialios portugalų ir mirandų kalbos (ją kalba apie 15 tūkst. žmonių).
Religija: Romos katalikai.
Valiuta: Euras (EUR).
Tel. kodas: +351.
Laikas: UTC+00:00.
Oras: būdingi du metų laikai. Klimatas jūrinis, kuriam daugiausia įtakos turi Atlanto vandenynas. Portugalijoje vasaros karštos ir sausos, o žiemos lietingos.
Darbo laikas: bankai atidaryti darbo dienomis 8:30-15:00 val.; parduotuvės – darbo dienomis 9:00 – 19:00 val., šeštadieniais 09:00 – 13:00, kai kurios dirba ir sekmadieniais.
Transportas: didžiuosiuose šalies miestuose susisiekimą palengvins autobusai (05:00 val.-02:00 val.) ir metro (važiuoja iki 23val). Tarpmiestiniam susisiekimui patogiausia naudotis autobusais, nes traukinių tinklas (Caminhos de Ferro Portuguese) nėra taip gerai išvystytas, bet kelionės greitos ir pigios. Taip pat galite išsinuomoti mašiną, minimalus amžius mašinos nuomai 21m., kai kur nuomoja tik nuo 23m. Portugalijos greitkeliai yra mokami.
Virtuvė: portugalų virtuvė labai turtinga. Populiariausias produktas – žuvis. Ypač menkės, o jų paruošimui yra per 150 skirtingų receptų. Iš mėsos portugalai labiausiai mėgsta jautieną. Populiarios įvairios dešros ir kumpiai. Nacionalinis valgis – moliuskai kriauklėse (Portuguese Steamed Clams), o tradiciniu valgiu laikomas baltas pasūdytas sūris. Kiekvienas Portugalijos regionas turi išskirtinę virtuvę. Restoranai skirstomi pagal maisto kategorijas:
„Tasca“ – smuklė;
„Casa de Pasto“ – pagrindinių dienos patiekalų smuklė;
„Cervejaria“ – aludė, kurioje prekiaujama ir maistu;
„Restaurante“ – siūlo įvairių patiekalų asortimentą;
„Marisqueira“ – specializuojasi jūrų gėrybių srityje;
„Churrasqueira“ – grilių patiekalai;
„Prato do dia“ – maža kavinė, kurioje patiekiami pagrindiniai dienos valgiai.
Vynai: tai vynų šalis. Ypač mėgiamas raudonas vynas. Portugalija yra ketvirta šalis Europoje pagal vyno eksporto skaičių. Minho regione geriamas žaliasis vynas („Vinho Verde“) – tai jaunas vynas. Portveinas – saldus ir stiprus, dažniausiai raudonas vynas, tinkamas gerti prie šokoladinių desertų. Portugalai prie vynų derina įvairius sūrius.
Fado („lemtis“) – tai muzikos žanras kilęs Portugalijoje. Būdingos melancholiškos dainos apie nelaimingą meilę, išdavystę, neviltį, mirtį. Svarbiausias emocinis motyvas – ilgesys. Šiuo kūrinius dažniausiai atlieka moterys, o joms pritaria gitaristai. Pastaruoju laikotarpiu fado muzika yra kombinuojama su kitais įvairiais muzikos stiliais.

Naudingos frazės:

Taip Sim
Ne Nao
Labas Ola
Labas rytas Bom dia
Laba diena Boa tarde
Labanakt Boa noite
Sudie Adeus
Iki pasimatymo Ate a vista
Ačiū Obrigado
Prašau Por Favor
Atsiprašau Perdao
Kiek? Quanto?
Ar kalbate angliškai? Fala ingles?

Ką pamatyti?

  • Lisabona: viena seniausių Europos sostinių, vadinama Baltuoju miestu. Miestas yra išsidėstęs ant 7 kalvų ir šalia Tagus upės. Sakoma, kad šis miestas primena San Franciską. Tai miestas su turtinga istorija, kadaise buvęs svarbiausiu prekybos uostu. Mieste yra išlikusių 18 a. pastatų, kurie yra įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą.
  • Algarvė: piečiausias Portugalijos regionas, turintis 150 km Atlanto vandenyno pakrantės ruožą ir 125 saulėtas dienas per metus. Tai ryškiaspalvis regionas, kuriame galime pasimėgauti tiek tingiomis atostogomis ant jūros kranto, tiek aktyviomis, keliaujant ir aplankant skirtingus miestelius besipuikuojančiais unikalia architektūra. Algarvės klimatas puikiai tinkamas golfo žaidimui bei kitiems sportams.
  • Faro: Algarvės regiono sostinė. Mieste nėra išlikę daug romėnų ar maurų statinių, nes po žemės drebėjimo miestas buvo atstatytas 1755m. Daugiausia dėmesio sulaukia katedra, Vyskupo rūmai, Nossa Senhora do Carmo bažnyčia.
  • Madeira: švelnaus klimato ir stulbinančių vaizdų karalienė, esanti visai netoli Afrikos krantų sala. Madeiroje yra gaminamas žymusis „Žaliasis vynas“. Čia būdami nepraleiskite galimybės paragauti saldžių bulvių, sūrio pudingo bei mėsos, keptos česnakų ir vyno padaže.
  • Porto: antras pagal dydį Portugalijos miestas, kuriame gausu įdomių ir didingų vietų. Miestas išsidėstęs ant kalvų, šalia Douro upės.
  • Costa Verde: turistinė zona besidriekianti nuo Porto miesto į šiaurę. Šiame regione yra keletas įdomių, istorinių miestų. Vieni gražiausių Braga ir Guimaraes miestai.
  • Costa de Prata: vienas iš Portugalijos regionų – turistų rojus, ilgiausią pakrantę turinti turistinė zona. Čia rasite ne tik auksinius paplūdimius bet ir įdomią istoriją bei nuostabų kraštovaizdį.
  • Montanhas: Portugalijos kalnų rajonas, garsėjantis stiklo, kurapkos mėsos gaminiais bei ožkos sūriu.
  • Planicies: vienas didžiausių ir gražiausių regionų Portugalijoje. Būdingos atviros erdvės, neaukštos kalvos, žaliuojantys alyvmedžiai bei besiganančios avys.
  • Fatima: katalikų pasaulio centras Portugalijoje. Į šią vietą nuolatos atkeliauja piligrimai, norintys pagerbti apsireiškimo stebuklą, iš visos Europos. 1917 m. gegužės 13 d. trys valstiečių vaikai, ganydami avis, žaibo šviesoje pamatė „ponią, šviesesnę už saulę‘‘. Ši vizija pasikartojo dar penkis mėnesius, taip pat 13 d. Skeptikus galutinai suglumino paskutinysis Saulės stebuklas spalio 13 d., kai besisukantis ugnies kamuolys išgydė ilgalaikes ligas.

map_of_portugal