MAROKAS

MAROKAS

Maroko Karalystė – viena iš kontrastingiausių Afrikos valstybių, tarsi tiltas jungiantis senąją Europą su Afrikos egzotika. Šalies kraštovaizdis keri aukštomis kalnų viršūnėmis, neaprėpiamos apimties dykuma, raižytomis jūroms pakrantėmis bei senoviniais miestais. Kvapnūs prieskoniai ir spalvų įvairovė užburs Jus Maroko turguose, o po kupinos įspūdžių dienos galėsite atsipūsti su tradicine mėtų arbata rankose.
Šalis ribojasi su Alžyru rytuose, Vakarų Sachara pietuose, Atlanto vandenynu vakaruose bei Gibraltaro sąsiauriu ir Viduržemio jūra šiaurėje, todėl Maroką visai nesunku pasiekti iš Ispanijos. Marokas yra konstitucinė monarchija ir vienintelė Afrikos šalis, nepriklausanti Afrikos Sąjungai.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Rabatas.
Kalba: arabų, tačiau galėsite susikalbėti ir prancūziškai.
Religija: islamas.
Valiuta: Maroko Dirhamas (MAD).
Tel. kodas: +212.
Laikas: UTC + 00:00.
Oras: ištisus metus šilta ir drėgna, lietaus galima tikėtis kovo ir lapkričio mėnesiais. Jei būsite šalies pietuose ar rytuose tikėkitės aukštos temperatūros, tačiau kalnuose ar atokiose vietovėse temperatūra naktį gali kristi ir žemiau nulio. Žiema kalnuose iškrenta sniegas.
Vanduo: vanduo yra užterštas ar stipriai chloruotas, todėl geriau iš čiaupo negerti.
Elektra: 127-220 V. Rozetės europietiško tipo.
Viza: vykstant į Maroką Lietuvos piliečiams vizos nereikia, tačiau privalu turėti pasą, asmens tapatybės kortelė čia negalioja.
Arbatpinigiai: jei jie nėra įtraukti į bendrą sąskaitą (10%), tuomet, priklausomai nuo aptarnavimo kokybės, yra įprasta palikti kavinėse, viešbučiuose, vairuotojams.
Apranga: marokiečiai yra pripratę prie europietiško apsirengimo būdo, svarbiausia, vilkėti plonus, patogius drabužius, nepamirškite kepurės bei akinių nuo saulės. Tiesa, merginoms keliaujančioms vienoms reikėtų rengtis kukliau, patartina nešioti skarą ant galvos, norint išvengti nepageidautinų „draugų“.
Transportas: transporto infrastruktūra Maroke yra išvystyta gerai. Galite keliauti autobusu, traukiniais, lėktuvais, jūros transportu. Nedideliems atstumas įveikti galite rinktis pigiausią variantą – autobusus (važiuoja pagal grafiką) arba taksi, tačiau prieš sėsdami susitarkite dėl kainos, kitu atveju, gerokai permokėsite. Dienos ir nakties taksi tarifai skiriasi. Automobilį išsinuomoti galima asmuo nuo 21m.,turint tarptautines vairuotojo teises.
Marokiečių virtuvė: pasižymi patiekalų įvairove ir gaminimo tradicijomis. Marokiečiai savo patiekalus mėgsta praturtinti daržovėmis bei geltonaisiais bei raudonaisiais padažais. Virtuvės pasididžiavimas – prabangus argano aliejus. Marokiečiai negali įsivaizduoti savo patiekalų be „Kuskuso“. Tiesa, kitaip nei Lietuvoje, „Kuskusas“ yra pateikiamas tik karštas. Derinamas su pagrindiniais mėsos patiekalais, maišomas su džiovintais vaisiais ir riešutais.
Vienas populiariausių patiekalų – „Tadžinas“ – troškinys gaminamas iš mėsos, daržovių bei prieskonių.
Apskritai, Maroke yra labai svarbūs prieskoniai bei padažai, kurie suteikia ypatingo skonio kiekvienam patiekalui. Geltonieji padažai, paprastai yra gaminami iš šafrano ir imbiero, tuo tarpu raudonieji – iš kmynų, raudonųjų pipirų, sviesto.
Šioje virtuvėje netrūksta ir saldžių patiekalų, kurie paprastai yra gaminami iš kvietinės tešlos, ją apverdant riebaluose, o vėliau mirkant meduje. Taip pat šalyje yra itin populiarios datulės, kepami „Meskuta“ sausainiai.
Maroke valgoma rankomis, sėdint prie žemų staliukų. Nepagarbu valgyti pirmaisiais trimis pirštais ar duoną naudoti maistui paimti. Po valgio visuomet yra geriama arbata.
Gėrimai: populiariausia mėtų arbata, vanduo, pienas, vaisių sultys. Alkoholiniai gėrimai musulmoniškose valstybėse nėra propaguojami, tačiau Maroke yra gaminami skanūs vynai, „Mahia“ – figų degtinė.

Pagrindinės frazės arabiškai:

Labas Salem
Sveiki atvykę Merhaba
Ačiū Šukran
Gerai Beher
Prašau Besmiliya
Atsiprašau Asif
Kiek kainuoja? klausiant vyro: Bikam Hadha?; klausiant moters: Bikam Hadihi
Aš nesuprantu La Afham

Ką pamatyti?

  • Ait Benhadu kaimas-tvirtovė: dar kitaip vadinama „Kasaba“, įkurta prie buvusio karavanų kelio iš Sacharos į Marakešą. Ši tvirtovė yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tvirtovėje vis dar gyvena apie 10 šeimų. Joje buvo filmuojamos gerai žinomų filmų scenos – „Mumijos“, „Gladiatorius“, „Dangaus karalystės“.
  • Draa upės slėnis: visiems ieškantiems vaizdingo kraštovaizdžio tinkamiausia vieta, esanti netoli Marakešo. Nenustebkite, jei pasijusite kaip mėnulyje, paįvairintame palmių giraitėmis. Upė įteka į Atlanto vandenyną, esant liūtims ar tirpstant sniegui kalnuose, o jos ištakos – Atlaso kalnai.
  • Saharos dykuma: pati karščiausia dykuma pasaulyje, besidriekianti nuo Nilo iki Raudonosios jūros.
  • Todgha tarpeklis: atveriantis įspūdingus vaizdus į slėnius, krentančius krioklius, tyvuliuojančius ežerus, esančius Atlaso kalnuose. Viena iš gražiausių vietų – Todros tarpeklis, kurį suformavo Todros ir Dades upės. Siauriausia tarpeklio vieta tėra 10 m pločio.
  • Volubilis: netoli Mekneso miesto galima aplankyti vieną geriausiai išsilaikiusių Romos imperijos miestų – Volubilį. Romėnų miestas buvo apleistas III amžiuje, o kiek vėliau jį galutinai sugriovė žemės drebėjimas. Dabar yra išlikusios šventovių liekanos, triumfo arka, romėniškas termas bei kiti klestėjusio miesto statiniai.
  • Marakešas: šalies kultūrinė ir turistinė sostinė, turinti imperatorišką istoriją. Kitaip nei kiti – Fesas, Meknesas ir Rabatas – berberiškas, afrikietiškas ir marokietiškas miestas. Laikomas vienu svarbiausių miestų islamiškame pasaulyje.
  • Kasablanka: didžiausias miestas Maroke, ekonominė sostinė. Čia galite susipažinti, ne tik su ištaigingą šalies puse, bet ir pamatyti kolonijinį – prancūzišką architektūros „art deco“ stilių.
  • Meknesas: XVII a. sultono Malo Ismailo paverstas vienų svarbiausiu imperijos miestu. Miestą valdant Ismailui per 50m. buvo pastatyta daug rūmų, mečečių, ūkininkystės pastatų bei įkurti sodai. Imperatoriaus įsakymu buvo pastatytas miesto kalėjimas, vadinamas Karos vardu – tai milžiniški požemiai, kuria užima 7 kv. km.
  • Merzouga: viena įspūdingiausių dykumos vietų. Vėjo supilstytos aukštos kopos – lyg gracingos piramidės, kurios tikrai neleis nuobodžiauti Jūsų akims. Kopos raudonos, geltonos, rudos ir pilkos, savo atspalviais ypač pakeri saulei tekant ir leidžiantis.
  • Fesas: vienas populiariausių miestų tarp turistų. Jei Rabatas – šalies sostinė – laikoma diplomatų, verslininkų centru, tai Fesas – visa ko centras Maroke. Fesas turi didžiausio pasaulyje senamiesčio – Medinos titulą.

map_of_morocco