MALTA

MALTA

Tai nedidelė Viduržemio jūros valstybė – sala, susidedanti iš Maltos, Gozo, Komino bei negyvenamų Kominoto ir Silfla salų. Malta įsikūrusi tarp Sicilijos ir Tuniso. Graži gamta, uolėtos pakrantės, ramios įlankos, smėlio paplūdimiai ir skaidri jūra pritraukia nemažai poilsiautojų ir nardymo mėgėjų. Saloje vis dar išlikę neolito amžiaus šventyklos.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Valeta.
Kalba: maltiečių ir anglų.
Religija: katalikai.
Valiuta: Euras (EUR).
Šalies kodas: +356.
Laikas: UTC + 01:00.
Oras: vasaros yra šiltos ir sausos, o žiemos – švelnios ir drėgnos. Maudynių sezonas Maltoje tęsiasi beveik ištisus metus. Geriausias laikas aplankyti šalį vasario-spalio mėnesiais.
Transportas: pigiausias būdas keliauti aplink salą – vietiniai autobusai. Yra sudaryti reguliarūs maršrutai iš vieno miesto į kitą – visą informaciją rasite autobusų stotelėse. Autobusais kartais gali vėluoti, taigi nesitikėkite 100% punktualumo. Norėdami įlipti į autobusą, turi iškelti ranką, o išlipti – paspausti „stop“mygtuką. Vienkartinius bilietus galite įsigyti iš vairuotojo, o jei planuojate ilgiau važinėtis saloje, tuomet verta įsigyti savaitinį transporto bilietą. Visuose taksi mašinose yra įrengti skaitliukai, bet maksimali suma, kurią galime sumokėti važiuodami iš vieno salos galo į kitą – 35 EUR. Maltoje eismas vyksta kairiąją kelio puse.
Virtuvė: tradicinėje virtuvėje gausu daržovių, tešlos, žuvies gaminių, mėgiami įvairūs įdarai. Paprastai patiekalai yra gan kaloringi. Nacionaliniu patiekalu laikomas triušio troškinys. Nepamirškite paskanauti ir saldumynų: „Mqaret“ – keptų pyragaičių su įdaru, „Kannoli“ – vamzdeliai su saldžia rikota.
Gėrimai:
išskirtinis Maltos gėrimas – „Kinnie“ – tai putojantis apelsinų ir žolelių skonio gėrimas. Taip pat populiaru gerti kavą ir arbatą su pienu. Vynas ir alus yra vieni populiariausių alkoholinių gėrimų. Taip pat galite išmėginti vietinius likerius „Anisette“ (anyžinis) ir „Bajtra“ (kriaušinis).
Naudingos frazės:

Labas Ħello
Viso gero Ċaw
Nesuprantu M’inix nifhem
Taip Iva
Ne Le
Ačiū Skużani!
Atsiprašau Grazzi

Ką pamatyti?

  • Valeta: šalies sostinė, pagrindinis uostamiestis bei kultūros ir ekonomikos centras. Valeta yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą bei 2018 m. paskelbta Europos kultūros sostine. Mieste išvysite įvairių muziejų, galerijų, sodų bei Šv. Jono katedrą, kuri čia atlieka ypatingą vaidmenį – ženklina viso miesto architektūrą.
  • Sliema: pagrindinis Maltos kurortas, skirtas jaunimui. Gatvėse daugybė klubų, kavinių ir kitų pramogų, o paplūdimyje siūlomos įvairios vandens pramogos. Panašūs kurortai: Paceville, St. Julian‘s, St. George Bay.
  • Cirkewwa: jei norėtumėte panardyti Maltoje, tai Cirkewwa tam tinkama vieta. Po vandeniu slepiasi nuskendusio laivo nuolaužos, Mergelės Marijos statula bei 38 m. gylyje.
  • Gozas: viena iš salų priklausianti Maltos valstybei. Su keltu per 20 min. persikelsite į šią salą. Būtinai aplankykite žymųjį „Žydrąjį langą“ – ypatingą uolų darinį. Mieste gausu šventyklų ir muziejų, koplytėlių – jei norite šiek tiek kultūrinio vėjo savo atostogose – būtinai aplankykite.
  • Dwejra: tai lagūna, esanti Gozo saloje, dar vadinama vidine jūra, kurią su Viduržemio jūra jungia 100 m ilgio tunelis-ola.
  • Žvejų kaimeliai (Qawra, Marsascala ir Marsaxlokk ir kt.): juose gausu vandens pramogų. Be to, vaikštinėdami pajūriu grožėsitės matomomis kitomis salomis. Miesteliuose netrūksta kavinių, restoranų, įvairių parduotuvių.
  • Mellieha: visiems, kurie ieško prabangos. Kurortas įsikūręs ant kalvos, apsuptas slėnių bei nuostabių vaidų į Maltą ir Gozą. Čia įsikūrę geriausi restoranai. Tinkama visiems ramaus poilsio mėgėjams, norintiems degintis, buriuoti.

map_of_malta