KROATIJA

KROATIJA

Šalis, esanti Balkanų pusiasalyje, skalaujama Adrijos jūros. Kroatija gali pasigirdi nepaprasta gamta: daugiau nei 1000 salų, kalnai, kriokliai, ežerai, nepriekaištingos švaros paplūdimiai, aštuoni nacionaliniai parkai. Tai puikus pasirinkimas įvairių poreikių keliautojams: ieškantiems gamtos, norintiems pakeliauti ar tiesiog pagulėti paplūdimyje.
Faktai apie šalį:

Sostinė: Zagrebas.
Kalba: kroatų.
Religija: katalikai.
Valiuta: Kroatijos kuna (HRK).
Tel. kodas: +385.
Laikas: UTC + 01:00.
Oras: Kroatijos pakrantėje daugiausia saulėtų dienų visoje Europoje. Vidutinė vasaros temperatūra – 30˚C, optimaliausias laikas ilsėtis: gegužė ir rugsėjis. Centriniame šalies regione – vasaros sausos ir karštos, o žiemos vėsios ir lietingos, o kalnuose šaltos ir sniegingos.
Darbo laikas: bankai – darbo dienomis 8-19 val., šeštadieniais 8:30 -12:30 val.; parduotuvės – pirmadienį – šeštadienį 8-21 val
Transportas: Kroatijoje gerai išvystytas traukinių tinklas, jie važiuoja į visus didžiuosius šalies miestus. Greitieji traukiniai važiuoja iš sostinės į Spitą, Osijeką ir Rijeką. Taip pat galite naudotis ir vietiniais autobusais – jais pasieksite daugumą šalies kampelių..
Virtuvė: Kroatijos virtuvė labai turtinga ir įvairi. Nemažai įtakos įvairių patiekalų formavimuisi turėjo kaimyninės šalys bei Italija, tačiau šalis yra išlaikiusi ir savo stiprias tradicijas. Adrijos pakrantės regionuose populiariausi patiekalai yra gaminami iš įvairių šviežių daržovių ir jūros gėrybių. Tuo tarpu žemyninėje dalyje vyrauja žemės ūkio produktai bei mėsos patiekalai. Iš Vengrijos kilęs „Fiš paprikaš“ – tai žuvies troškinys pagardintas raudonaisiais pipirais. Štrukli“ – įdaryti virtinukai, gaminami iš skirtingų rūšių kvietinių miltų ir kepami orkaitėje su įvairiais įdarais. „Rižot“ – patiekalas kilęs iš Venecijos, gaminamas iš ryžių su midijomis ir kitų rūšių jūros gėrybėmis. „Rožata“ – Dalmatijos desertas, panašus į pieninę karamelę. „Paski Sir“ – garsusis kroatų avių pieno sūris.

Gėrimai:
Kroatijoje populiarūs įvairūs alkoholiniai gėrimai. Kroatiškas alus dažniausiai šviesus ir nestiprus. Patys kroatai vietiniam vartojimui gamina nemažai įvairių vynų, kuriuos vartoja kaip aperityvą.

Naudingos frazės:

Laba diena Dobar dan
Labas vakaras Dobra vecer
Iki pasimatymo Do videnja
Prašau Molim
Ačiū Hvala
Taip Da
Ne Ne
Atsiprašau Oprostite
Kur yra.. Gdje je..
Aš nesuprantu Ja ne razumijem
Sugedo Imam kvar

Ką pamatyti?

  • Zagrebas: šalies sostinė, įsikūrusi Savo upės slėnyje. Tai ekonominio ir politinio gyvenimo centras, kuriame gausu kultūrinių objektų: muziejų, teatrų, bibliotekų. Dauguma pastatų buvo atstatyti po XIX a. vykusio žemės drebėjimo. Miestas sudarytas iš dviejų dalių – ant kalvos esančio senamiesčio bei lygumose esančių naujų rajonų.
  • Rijeka: vienas populiariausių Kroatijos kurortu, esantis Istrijos pusiasalyje. Rijeka tai ne tik turistinis centras, bet ir svarbus uostamiestis. Puikiai tiks visiems, kurie nori suderinti pasyvų poilsį paplūdimyje su miesto pramogomis.
  • Korčulos sala: viena didžiausių Kroatijos salų, ypač lankoma turistų dėl joje esančių smėlio paplūdimių. Ši sala tinkama ir nardymo mėgėjams, kadangi ji apsupta mažų salelių ir įlankėlių. Čia galėsite išvysiti unikalų šokį vadinamą „Moreška“.
  • Plitvicos regionas parkas: įtrauktas į UNESCO paveldo fondą. Tai tikras gamtos stebuklas, kuriame rasite 16 ežerų, tekančių vienas į kitą kriokliais.
  • Krka nacionalinis parkas: esantis Dalmatijos regiono saloje, kuriame gausu mažų užutekių ir įlankėlių. Salą ir žemyninę dalį jungia 1430 m tiltas. Lankomiausias salos kurortas Baška, kurio paplūdimio ruožas nuklotas smulkiu žvyru, bet vanduo itin švarus.
  • Žydroji grota: tai urvas, esantis Biševo saloje. Ši Dalamanijos grota gerai žinoma dėl sukuriamo šviesos efekto urve. Šviesa į urvą patenka tik pro vandenį, todėl žydras, mirguliuojatis vanduo sukuria nepaprastą įspūdį. Geriausia šią vietą lankyti vidurdienį.
  • Zadaras: viena žymiausių vietų Zadare – grojantys jūros vargonai. Kroatų architektas N. Bašič sukūrė „dainuojančia pakrantę“. Betone įtaisyti vamzdeliai su vėjo ir atsimušančių bangų pagalbą sukuria unikalius garsus. Čia galite ateiti pasiklausyti atpalaiduojančių garsų ir pamatyti vieną gražiausių saulėlydžių pasaulyje.
  • Rovinis: miestas-kurortas primenantis romantišką Veneciją. Pakrantes skalauja Adrijos jūra, o saulėlydžiai miesto aikštes nudažo raudonai. Aukščiausias miesto pastatas – Šv. Eufemijos bažnyčia – ji laikoma miesto simboliu. Žavesio suteikia ir visai netoliese jūroje esančios 22 salos, kurias turistai gali pasiekti išsinuomotomis valtimis.

map_of_croatia