KIPRAS

KIPRAS

Sala esanti į pietus nuo Turkijos, trečia pagal dydį Viduržemio jūroje. Kipras tai dagiau nei nuostabaus grožio saulėti paplūdimiai. Ši sala daugiasluoksnė kaip ir jos istorija, kultūra, kraštovaizdis, svetingi žmonės. Ilgą laiką Kipras buvo Anglijos kolonija, o šiai pasitraukus vieną dalį salos užėmė graikai, kitą – turkai. Šalis iki šiol yra padalinta į dvi dalis, todėl joje galima pajusti dvi skirtingas kultūras. Tiesa, vykstant į turkiškąją dalį būtina turėti pasą.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Nikosija.
Kalba: saloje kalbama graikų ir turkų kalbomis, galima susišnekėti ir angliškai, prancūziškai, vokiškai.
Religija:
graikiškoji dalis – krikščionys; turkiškoji dalis – musulmonai.
Valiuta:
Euras (EUR).
Tel. kodas: +357.
Laikas: UTC + 02:00.
Oras:
kipriečiai metų laikus skirsto į du: vasarą, kuri trunka 9 mėn. ir pavasarį, kurio trukmė 3 mėn. Vasaros mėnesiais Kipre oro temperatūra siekia +30 ir daugiau, tuo tarpu pavasario periodu, temperatūra gali nukristi net iki 8 laipsnių. Lyja čia nedaug ir dažniausiai žiemos mėnesiais.
Darbo laikas:
bankų darbo laikas 8:30-12:30, parduotuvės dirba 8-18val., nuo 13 val. iki 16 val. uždaromos pertraukai, o trečiadienį, šeštadienį ir sekmadienį popiet visai nedirba. Transportas: eismas Kipre vyksta kairiąja puse. Pigiausias būdas keliauti – autobusu. Automobilį išsinuomoti gali asmuo turintis 21m., tarptautinį vairuotojo pažymėjimą bei 2m. vairavimo stažą.
Elektra:
240 V/ 50Hz – trifazis kištukas.
Fotografavimas:
Kipre griežtai draudžiama filmuoti ar fotografuoti karinius objektus. Muziejuose – tik su leidimu. Cerkvėse, vienuolynuose galima fotografuoti tik be blykstės. Pagalbos nr.: 122 arba 199

Ką pamatyti?

  • Kipro muziejus: archeologiniai eksponatai rasti Kipro saloje. Kai kurių eksponatų amžius siekia neolito laikus, nemažai jų neįtikėtinai gerai išsisaugoję.
  • Kyrenia uostas: vienas vaizdingiausių uostų visoje Viduržemio jūroje, didelę reikšmę turėjęs romėnams. Mieste vis dar yra išlikusi pilis, taip pat yra sudužusių laivų muziejus. Muziejaus pažina 2300 metų senumo prekybos laivas.
  • Karalių kapai: tai Helenizmo ir romėnų laikų uola, kurioje yra iškirsti kapai skirti didikams. Pirmieji laidojimai vyko dar 300 metų prieš Kristų, tačiau yra žinoma, kad vėliau šiais kapais naudojosi ir patys krikščioniai. Unikalus dizainas, istorinė svarba padėjo šiai vietai užsitarnauti UNESCO pasaulio paveldo statusą.
  • Kykkos vienuolynas: pirmą kartą pastatytas 11a., vėliau kelis kartus buvo atstatytas po gaisrų. Vienuolynas yra įsikūręs Troodos kalnuose – 1318 m aukštyje. Tai vienas turtingiausių graikų stačiatikių vienuolynas. Čia taip pat yra Bizantijos muziejus.
  • Kaledonijos kriokliai: aukščiausi kriokliai Kipro saloje, esantys Troodos kalnuose, miško apsuptyje. Takas vedantis link krioklių yra ganėtinai status, todėl rekomenduojama eiti gerą fizinę būklę turintiems asmenims.
  • Akamos pusiasalis: visiems ieškantiems laukinės laisvės ir ramybės nuo žmogiško šurmulio. Tai žmogaus nepaliestas kampelis, turintis ypatingus augalus ir įvairią gyvūnija – nuo ruonių, vėžlių ir grifų iki šernų bei lapių.
  • Lambouri vyno darykla: veikia jau daugiau kaip 300 metų. Čia galėsite paragauti įvairių vyno rūšių, pamatyti kaip gaminamas vynas, naudojant šiuolaikines technologijas.
  • Pafoso Archeologinis parkas: UNESCO pasaulinio paveldo sąraše esantis objektas. Daugiausiai dėmesio sulaukia grindų mozaikos, vaizduojančios graikų mitologijos scenas. Čia taip pat galite išvysti tūkstančių metų senumo pastatų liekanas, graikiškas kolonas, požeminius koridorius.

Populiariausi kurortai:

Limasolis: antras pagal gyventojų skaičių miestas, esantis pietinėje šalies dalyje. Limasolyje yra svarbiausias šalies uostas. Pačiame mieste netrūksta barų bei kavinių, o paplūdimiai įvairūs – smėlio ar akmenukų. Miestas ganėtinai modernus, bet turintis ir gamtos kampelių. Čia rasite ir zoologijos sodą.
Larnaka: linksmybių kupinas kurortas. Trečias pagal dydį miestas Kipre, kuriame gausi kavinukių, barų, naktinių klubų. Viena iš miesto įdomybių – sūrusis ežeras. Kultūros mėgėjams mieste yra išlikusių bažnyčių, mečetė ir kiti amžius skaičiuojanti pastatai. Netoli kurorto yra oro uostas.
Pafosas: Kipro sostinė, lengviausiai pasiekiamas kurortinis miestas. Turi tarptautinį oro uostą. Čia jūsų lauks ne tik paplūdimiai, bet ir įvairios pramogos, muziejai.
Kirenija: šiaurinėje salos dalyje, žinomas dėl istorinio uosto ir pilies. Visame mieste ir jo apylinkėse yra nemažai pilių, bažnyčių, įvairių kitų kultūros paminklų. Įdomiai praleisti laiką galite keliaudami ne vieną dieną. Be kultūrinių paminklų, čia rasite ir tradicines pramogas – paplūdimiu, barus, kavines…
Ayia Napa: jaunimo pamėgtas kurortinis miestas, pulsuojantis aktyviu naktiniu gyvenimu. Populiariausias paplūdimys – Nissi, kuriame gausu vandens pramogų. Be kurortinių pramogų, rasite čia ir muziejų, ir 500 m. senumo vienuolyną pūpsantį pačiame miesto centre.

map_of_cyprus