IZRAELIS

IZRAELIS

Viena mažiausių valstybių Artimuosiuose Rytuose, bet pati liberališkiausia ir kontrastingiausia. Izraelyje gyvena skirtingų religijų ir tradicijų žmonės. Šioje šalyje išvysite senovinius ir modernius miestus, derlingas dykumas ir perdžiūvusias dykumas, pajusite karštą ir sausą orą tuo pačiu matydami snieguotas kalnų viršūnes.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Jeruzalė.
Kalba: hebrajų (ivritas), arabų.
Religija: judaizmas.
Valiuta: Izraelio šekelis (ILS).
Tel. kodas: +972.
Laikas: UTC+02:00.
Oras: būdingos ilgos karštos vasaros bei trumpos ir drėgnos žiemos. Dėl regioninių skirtumų, būdingi ir klimato skirtumai. Nuo gegužės iki rugsėjo – sausa, tuo metu pučia karštas vėjas.
Kultūra: liberali šalis ir pagrindinė elgesio norma yra pagarba. Nefotografuokite karinių objektų bei religingų žmonių. Keliaudami po religines vietas, laikykitės galiojančių reikalavimų.
Transportas: kelių sistema šalyje gerai išvystyta, todėl keliauti nėra sudėtinga. Galite keliauti autobusais, automobiliu, taksi, traukiniais. Vienintelė išimtis yra Šeštadienis – tuomet daugelis vietų uždarytos, viešasis transportas neveikia. Miestuose ir tarp miestų galite susistabdyti mikroautobusiukus bet kokioje vietoje. Yra galimybė išsinuomoti automobilį, bet vairavimo stilius ganėtinai chaotiškas, judrus.
Viza: Izraelis ir Lietuva turi bevizį rėžimą, todėl vykstant į šalį jos nereikės. Tačiau nepaisant ar vizą yra reikalinga ar ne yra taikomi šie reikalavimai:
– pasas turi galioti mažiausiai 6 mėnesius nuo atvykimo į Izraelį datos;
– privalu turėti kelionės bilietus ten ir atgal;
– Izraelyje dirbantys užsieniečiai, norintys pakviesti į svečius savo giminaičius, dėl jų apsilankymo turi iš anksto kreiptis į Izraelio vidaus reikalų ministeriją;
– užsieniečiai, išsiųsti iš Izraelio, nelegaliai gyvenę, neįleisti į šalį bei asmenys, ilgą laiką legaliai dirbę šalyje ir norintys grįžti į Izraelį nepraėjus vieneriems metams nuo paskutinio apsilankymo, prieš atvykdami į Izraelį turi pasitikrinti savo statusą. Statusą galima pasitikrinti Izraelio diplomatinėse atstovybėse arba Izraelio vidaus reikalų ministerijoje.
Svarbu! Iranas, Libanas, Libija, Sudanas, Sirija ir Jemenas neįsileidžia piliečių, kurių pasuose yra Izraelio valstybės antspaudai. Jei planuojate vykti į šias valstybes, paprašykite, kad Izraelio muitinės darbuotojai nedėtų antspaudo jūsų pase.
Virtuvė: Izraelio virtuvė yra savita, bet labai vertinama pasaulyje. Ji pasižymi sveikumu ir įvairumu. Maistas ruošiamas laikantis griežtų taisyklių, jis turi būti košerinis. Šalyje yra mėgiami paštetai, įvairūs vyniotiniai. Vartojama daug vaisių, daržovių, riešutų, prieskonių. Būnant Izraelyje nepraleiskite progos paragauti:
– Humuso – avinžirnių, česnakų, sezamo pastos ir prieskonių tyrė.
– Pitos – tradicinių duonos paplotėlių, patiekiamų su daržovėmis bei virtomis pupelėmis.
– Tchinos – pagamintas iš virto kunžuto, svogūnų ir pomidorų tyrės.
– Bureko –  pyragėlio, įdaryto sūriu, špinatais arba bulvėmis.
– Sklindžių su spirgučiais ir svogūnais.
– Salotų iš kiaušinių ir ropinių svogūnų.
– Šaltos burokėlių sriubos.
– Tradicinės Švento Petro žuvies.
– Košerinio vyno.

Naudingos frazės:

Labas (Shalom) שלום
Viso (Lehitraot) להתראות
Nesuprantu Vyrui – (ani loh mevin) אני לא מבין
moteriai – (ani loh mevinah) אני לא מבינה
Taip (ken) כן
Ne (loh) לא
Atsiprašau (Slicha) סליחה!
Ačiū (Toda) תודה

 Ką pamatyti?

  • Jeruzalė: vienas pagrindinių piligriminių taškų, šventas miestas. Suskirstytas į kvartalus: žydų, krikščionių, musulmonų ir armėnų. Šio miesto istorija pritraukia daug turistų, kurie savo akimis nori pamatyti Biblijoje aprašytas vietas: Alyvų kalną, Raudų sieną, Paskutinės vakarienės menę ir daug kitų.
  • Tel Avivas: tai verslo ir pramogų miestas, kurortas Viduržemio jūros pakrantėje. Tai puiki vieta visiems, norintiems derinti poilsį su miesto pramogomis. Tel Avivas kupinas barų, kavinių, restoranų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, dėl to kartais vadinamas „nemiegančiu miestu“.
  • Nazaretas: šis miestas yra laikomas Izraelyje gyvenančių arabų sostine. Tai dar vienas piligriminis taškas šalyje. Čia prabėgo Jėzaus vaikystė, čia gyveno Marija ir Juozapas. Nuo Nuo Nazareto galite leistis į piligriminį žygį į Kafarnaumo miestą.
  • Haifa: pramonės ir bahai religijos centras. Čia galite aplankyti: Karmelo kalną ir vienuolyną, Didžiąją sinagogą, Haifos muziejų, jūrų muziejų, muzikos muziejų, bahajų centrą, persiškuosius sodus, Ha Karmel parką.
  • Jafa: seniausias Palestinos miestas, kuriame buvo statoma Nojaus arka. Čia išvysite jūroje kyšančias mitines graikų Andromedos uolas.
  • Masada: senovinis miestas, įkurtas ant uolų Judėjos dykumoje. Nuo kalno atsiveria kvapą gniaužiantis vaizdas į Negyvąją jūrą, dykumą ir Moab kalnus. Galėsite apsilankyti ir karaliaus Erodo rūmų griuvėsiuose.
  • Eilatas: uostamiestis ir turistų pamėgtas kurortas, apsuptas skaidrios Raudonosios jūros ir kalnuotų dykumų. Mieste yra sukurtos sąlygos mėgautis vandens sportu bei pramogomis. Ypač ši vieta yra mėgiama nardytojų, kurie turi galimybę pasinerti į margaspalvį povandeninį pasaulį. Koralinio rifo nacionaliniame parke galima grožėtis įvairių tipų koralais, spalvingomis tropinėmis žuvelėmis, jūros plukėmis, didžiuliais moliuskais bei kitais povandeninio pasaulio gyventojais. Eilate yra įkurta povandeninė observatorija, kurioje nusileidę į 6 m gylį per stiklines apžvalgos aikštelių sienas galima stebėti įspūdingą povandeninį pasaulį.

map_of_israel