ISPANIJA

ISPANIJA

Tie kas jau buvę Ispanijoje patvirtins – tai užburianti šalis, todėl įspėjame, jei vykstate pirmą kartą pasimėgauti ispaniškais paplūdimiais ar paklaidžioti vingriomis gatvelėmis, būkite pasiruošę – užsikrėtę ispanišku siautuliu norėsite sugrįžti dar ir dar… Ispanija, tai daugiau nei saulė, puikus vynas bei triukšmingos linksmybės. Tai valstybė turinti neapsakomai gražią gamtą, turtingą kultūrą, istoriją bei svetingus žmones.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Madridas.
Kalba: pagrindinė kalba – ispanų, kai kuriuose vietovėse, tokiose kaip Katalonijoje, Galisijoje, Baskijoje vyrauja atskiros kalbos (katalonų, galisų, baskų).
Religija: katalikai.
Valiuta: Euras (EUR).
Tel. kodas: +34.
Laikas: UTC+00.
Oras: Ispanijoje vyrauja 3 klimato zonos. Drėgniausia šalies vieta – šiaurė, kurioje dažniausiai debesuota, tuo tarpu rytinės ir pietinės šalies teritorijose oras yra švelnesnis, žiemos metu galimi lietūs, o vasaros saulėtos ir sausos. Centrinė žemyno dalis yra pati dinamiškiausia: žiema temperatūra gali nukristi žemiau nulio, o vasaros čia ypač karštos.
Vanduo: vandens iš čiaupo gerti nerekomenduojame, geriau įsigykite kokioje nors parduotuvėje – tolėliau nuo miesto centro – bus pigiau.
Darbo laikas: darbo dienomis ispanai dirba nuo 9:00 -20:00 val., o šeštadieniais nuo 9:00 – 13:30 val. Pietų pertrauka, Ispanijoj žinoma kaip „siesta“ – tarp 13:30 – 16:00 val., trunkanti apie 2-3 val.
Transportas: geriausias ir pigiausias būdas keliauti – autobusai. Bilietą galėsite įsigyti autobusų stotyje arba iš vairuotojo. Taksi Ispanijoje skaitliukų neturi, tačiau yra iškabinti kainoraščiai. Jei norėtumėte keliauti traukiniu, galite rinktis iš ekspresų „Intercity“ ir „Talgo“, kurie greiti, patogūs, bet brangūs arba paprastus traukinius „Omnibus“ ir „Semidirecto“. Perkant bilietus į abi puses yra suteikiama 25 proc. nuolaida.
Virtuvė: nepaprastai turtinga ir įvairi. Tai ne vientisa, o 17 skirtingų šalies regionų gastronominė sistema. Ypatingą vietą Ispanijos tradicijose užima „Tapas“. Tai tradiciški įvairūs lengvi užkandžiai (alyvuogės, sūriai, kumpis, rūkytos dešros, įvairios mišrainės ir pan). Tradicinis patiekalas –  „Paella“, patiekalą sudaro virti ryžiai su kalmarais, krevetėmis, sepijomis, krabais ir moliuskais. Dar vienas mėgiamas užkandis – „Pan Con Tomate – duona, įtrinta pomidorais, pabarstyta druska ir apšlakstyta alyvuogių aliejumi. Taip pat populiarus patiekalas yra omletas gardintas įvairiais priedais. Ispanai gamina 116 variantų šaltos sriubos iš įvairių daržovių ir prieskonių – „Gaspacho“.
Populiariausias gėrimas Ispanijoje yra vynas. Tradicinė „Sangrija“ , „Cheresas“ – stiprus vynas, gaminamas tik Andaluzijoje.

Naudingos frazės:

Labas Hola (Ola)
Ačiū Gracias (Grasias)
Prašau Por favor (Porfavor)
Labai malonu (susipažįstant) Mucho gusto (Mučo gusto)
Atsiprašau Perdon (Perdon)
Kiek kainuoja? Cuanto cuesta? (Kuanto kuesta?)

Ką pamatyti?

 • 1) Madridas: turbūt nerasite gyvesnio, aktyvesnio miesto nei šalies sostinė Madridas. Miestas įsikūręs šalies centre prie Mansanareso upės, stebinantis savo architektūros didybe. Nenustebkite, jei pasijusite tarsi pasakoje apsupti pilių! Mieste yra įsisteigusios vyriausybinės institucijos taip pat  čia gyvena Ispanijos karališkoji šeima. Pagrindinės ispaniškos įmonės yra įkūrusios pagrindinius ofisus.
  Žymiausios vietos:
 • Nacionalinis meno muziejus (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia) – muziejuje eksponuojama XX a. meno kolekcija, tai vienas didžiausių modernaus meno muziejų pasaulyje.
 • Karališkieji rūmai (Palacio Real) – vieni įspūdingiausių rūmų, dekoruoti žymių menininkų.
 • La Ventas – žymioji bulių kovos arena.
 • Prado muziejus (Museo del Prado) – XII – XIX a. Ispanijos tapybos kolekcija.
 • Plaza Mayor aikštė – stačiakampio formos, o jos centre stovi Italijos skulptoriaus bronzinė Filipo III statula (1616 m.)
 • Plaza de Cibeles aikštė – šioje vietoje išvysite įspūdingą fontaną – liūtų traukimą vežimą, kuriame puikuojasi deivė Cerera (1777 – 1782 m.)
 • 2) Barselona: viena lankomiausių šalies vietų – Katalonijos sostinė. Sunku pasakyti kas būtent traukia turistus į šį miestą, bet jame yra visko. Tai charizmatiškas miestas, garsėjantis paplūdimiais, linksmais vakarėliais, A. Gaudi architektūra, kuri yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą.

Žymiausios vietos:

 • De la Sagrada Familia bažnyčia – tai Barselonos simboliu tapusi bažnyčia, pradėta statyti dar 19 a., bet iki šiol nebaigta. Tai A. Gaudi gyvenimo statinys, prie kurio jis praleido 14 savo gyvenimo metų
 • La Rambla – pagrindinė miesto gatvė, pulsuojanti gyvybe – čia galėsite įsigyti įvairių suvenyrų, pasiklausyti gatvės muzikantų bei pamatyti dar vieną A. Gaudi šedevrą. Būkite budrūs – kur daug žmonių, ten gera vieta kišenvagiams.
 • Park Guell – nuostabus A. Gaudi šedevras – įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Parke vyrauji įvairių formų ir spalvų pastatai, kurių pagrindinis motyvas yra keramikos mozaikos.
 • Gotikinis kvartalas – miesto istorinis centras, kuriame 3 a. pr. Kr. Romėnai įkūrė savo koloniją, kuri išaugo į miestą. Vienas iš puikiausių gotikos pavyzdžių – Barselonos katedra.
 • Montijuic – miesto linksmybių, muziejų ir poilsio rajonas, įsikūręs ant kalvos. Nuo kalno atsiveria pasakiškai gražus Barselonos miesto vaizdas.
 • Montserato vienuolynas – kiek toliau, už Barselonos, Pirėnų kalnų apsuptyje įsikūręs vienuolynas. Čia išvysite ne tik Juodosios Montserato mergelės skulptūrą, bet patirsite neapsakomą gamtos ir kalnų didybę.
 • 3) Valensija: tai miestas, kuriuo didžiuojamasi, jau vien pavadinimas, išvertus iš lotynų kalbos reiškia „stiprybę“, „drąsa“, tačiau turistams tai daug dažniau asocijuojasi su apelsinais, saule ir smėliu. Valensija trečias miestas pagal dydį Ispanijoje, kuriame galite išvysti šiuolaikinės Ispanijos veidą – drąsią stilistiką bei architektūrą susijungiančia eksperimentinė virtuve, tačiau kaip bebūtų, išlaikančią konservatyvias tradicijas. Būdami Valensijoje būtinai aplankykite Bioparką, kuriame atspindimos Pietryčių Azijos ir Afrikos gamtinės zonos. Tai zoologijos parkas, kuris gali pasigirti net 250 skirtingų rūšių gyvūnija.

Žymiausios vietos:

 • Valensijos katedra – gotikinė katedra, pastatyta 1262 m. Pasak legendos, būtent šioje katedroje yra paslėpta ir saugoma Šventoji Gralio Taurė.
 • Palau de la Generalitat – gotikiniai rūmai, puošti freskomis ir plytelėmis.
 • Mercado Central de Valencia – miesto turgavietė, laikoma viena seniausių Europoje.
 • Turijos sodai – prie išdžiūvusios upės krantų, įkurtas didžiulis parkas, kuriame galima pasigrožėti tūkstančiais žiedų ir fontanų.
 • Sevilija – tai labai charakteringas ir gražus miestas, esantis Andalūzijos regione. Pasak mito, miestas buvo įkurtas graikų dievo Herkulio. Šiame mieste prasidėjo ir didžiųjų keliautojų Vaskos de Gama ir Kristupo Kolumbo kelionės į Indiją. Sevilijoje susilieja įvairių laikotarpių istorijos, todėl mieste pamatysite romėnų, maurų palikimus bei kolonijinio stiliaus motyvų. Vienas įspūdingiausių statinių – Sevilijos gotikinė katedra, kuri buvo statyta ilgiau nei 100 metų.
  Žymiausios vietos:
 • Real Alcazar karališki rūmai – pastatyti XII a. iki šiol žavintis savo neįprasta architektūra bei sodais.
 • Plaza de Torros de Maestranza arena – jei neteko bulių kovos arenos aplankyti Madride, tai galite padaryti Sevilijoje – ši arena tokia pat įspūdinga kaip ir šalies sostinėje.
 • Torre del Oro – XIII a. maurų pastatytas Sevilijos bokštas.
 • Parque de Maria Luisa – gražus parkas, žavintis savo skulptūromis bei alėjomis.
 • 4) Malaga – Ispanijos uostamiestis įkurtas XII a. pr. Kr., esantis visai netoli nuo Gibraltaro sąsaurio. Tai vienas iš pagrindinių regionų miestų, pritraukiantis daug turistų. Kadangi miestas buvo svarbus prekybos centras, tai turėjo didelės įtakos miesto architektūrai – mažai pilių, dvarų, seni pastatai buvo griaunami, statomi nauji, todėl miestas tapo moderniu.
 • 5) Granada – svajingas ir romantiškas Andalūzijos miestas. Pasaulyje gerai žinomas dėl savo didingų „Alhambros“ rūmų ansamblio. Ant kalbos esantys rūmai slepia įspūdingus sodus bei mozaikas – tuo metu valdantys musulmonai siekia sukurti valdovų rojų.

MALJORKA

Balearų salyne esanti sala, kurioje gyvena beveik 800 000 gyventojų. Maljorka traukia savo švelniu klimatu ir kontrastingu kraštovaizdžiu: auksiniai paplūdimiai nusidriekę palei žavias jūros pakrantes, malūnai, puošiantys derlingas lygumas, didingos į dangų besistiebiančios Tramuntanos viršukalnės.

Ką pamatyti?

 • 1) Caves of Drach (Drakono urvas): priešistorinis urvas. Oloje yra vienas didžiausių požeminių ežerų pasaulyje, pavadintas Martelio Jo ilgis net 177 m. Specialiai apšviesti stalagmitai ir stalaktitai suteikia urvui įspūdingą grožį.
 • 2) Alkudija: senovinis romėnų miestas, kurį juosia gynybinė siena. Mieste pamatysite romėnų namų ir amfiteatro liekanas, pasivaikščiosite siaurų gatvelių labirintu.
 • 3) Formentor: kitaip dar vadinamas „vėjų susitikimo vieta“. Fumart – skardžio aukščiausias taškas, virš jūros lygio pakilęs 384 metrus. Kalnuose yra daug įrengtų apžvalgos aikštelių, iš kurių atsiveria nepakartojama salos panorama.
 • 4) Castell d’Alaro: įspūdinga XVI a. karališka pilis, stovinti ant kalno viršūnės (800m.virš jūros lygio). Ilgą laiką ši tvirtovė buvo naudojama kaip kalėjimas. Pilį galite pasiekti per 2val. pėsčiomis nuo Alaro kaimelio arba išsinuomotu automobiliu, kilkite aukštyn iki Restorano „Es Verger“ (apie 6 km. iki mašinų stovėjimo aikštelės), tačiau turėkite omeny, kad kelias yra duobėtas, siauras ir vingiuotas. Pasistačius mašiną beliks 15 min. kelio pėsčiomis iki tvirtovės ir kvapą gniaužiančios panoramos.
 • 5) Valdemosa: miestą supa Tramuntana kalnai, todėl lengviausiai į miesto teritoriją patenkama iš pietų pusės. Gėlių dekoracijos, gerai prižiūrimi sodai, jaukios kavinukės, seni pastatai ir gatvelės sukuria žavingą atmosferą. Lankomiausias miesto objektas – Cartuja de Valldemossa
 • 6) Deia: miestelis garsėja alyvmedžių giraitėmis, žvejų namais ir maurų statytais drėkinimo kanalais. Slėnio apačioje yra gražus Cala Deia paplūdimys, kuris iš kaimelio pasiekiamas pėsčiomis per alyvmedžių giraitę.
 • 7) Soller: senas ir idiliškas miestas, įsikūręs gražiame apelsinmedžių slėnyje tarp jūros ir kalnų. Senos ir siauros gatvelės atskleidžia tikrajį miesto grožį, o jauki ir rami aplinka, nedideli citrinmedžių bei gėlių sodeliai – sukuria atpalaiduojančią atmosferą. Vienas įspūdingiausių reginių Soller mieste – bažnyčia, suprojektuota žinomo katalonų architekto Gaudžio mokinio. Taip pat privalu apsilankyti botanikos sode, kuriame išvysite pačius neįprasčiausius augalus.
 • 8) Palma:spalvingas bei judrus miestas, kuriame gausu istorinių paminklų, yra keli muziejai. Senamiestyje yra dvi pilys: prieš 600 m. pastatyta Belverio bei Maljorkos karalių pilis. Dar vienas objektas vertas dėmesio – gotikinė Šv. Eulalijos bažnyčia.
 • Palmos katedra (La Seu): buvusios mečetės vietoje pastatyta katedra tikrai nepaliks abejingų. Iš pirmo žvilgsnio itin masyvus ir nelabai grakštus pastatas yra viena gražiausių Ispanijos katedrų.
 • Soller geležinkelis: 1912 metais pastatytas geležinkelis, kuris sujungė du svarbius Maljorkos salos miestus – sostinę Palmą ir Soller miestą. Dauguma šį objektą mėgsta ne dėl senovinio traukinio, bet dėl ypatingo maršruto, važiuojant matosi įspūdinga Sierra de Alfabia kalnų grandinė, trylika tunelių, tiltų ir viadukų.
 • Belverio pilis (Castell de Bellver): puikiai išsaugotas XIV a. karališkas fortas, kuris atliko karalių vasaros rezidencijos ir kalėjimo funkcijas.
 • Basílica de Sant Francesc: bazilika pastatyta XIII a. (XVII a.  buvo rekonstruota, kai į ją trenkė žaibas) yra tipinė Maljorkos bažnyčia – masyvi, akmeninė, su išraižytu rožės formos langu bokšto centre.
 • Palau de l‘Almudaina rūmai: buvusi tvirtovė, pastatyta pagal maurų vadovybės įsakymą. XIV a., karaliaus Jaime II užsakymu, tvirtovė buvo perstatyta į rūmus.
 • La Lonja (žvejų turgus): gotikinio stiliaus pastato pavyzdys. Pastatas pradėtas statyti 1420 m. architekto Guillem Sagrera ir buvo baigtas tik 1452 m.
 • Arabų pirtys (Arab Baths): vienas iš kelių arabiškos architektūros pastatų Maljorkoje. Manoma, kad šios arabų pirtys pastatytos X – XII a. Patiks visiems, kas domisi SPA ir švaros ritualų tradicijų pradžia.
 • Born pasažas (Passeig des Born): viena gražiausių Palmos miesto gatvių, kurioje gausybė kavinių, parduotuvių, restoranų, matomas garsiosios Palmos katedros vaizdas.
 • Palau March muziejus: meno dirbinių ir knygų kolekcijos namai. Muziejus įsikūręs Palmos miesto centre.

map_of_spain