ISLANDIJA

ISLANDIJA

Valstybė įsikūrusi šiaurės Europoje, vulkaninės kilmės saloje. Šalį skalauja šiaurės Atlanto vandenynas. Tai rečiausiai apgyvendinta valstybė Europoje, stulbinanti savo kontrastingais peizažais. Būdami Islandijoje galite išvysti ir patirti neapsakomą gamtos jėgą ir grožį: trykštantys geizeriai, kvapą gniaužiančios Šiaurės Pašvaistės, besiveržiantys vulkanai, kanjonai, kriokliai ir taip tik maža dalis kuria išgyvensite čia – Islandijoje.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Reikjavikas.
Gyventojų sk.:
0,3 mln.
Kalba:
islandų. Mokykloje privalomos anglų ir danų kalbos.

Religija: liuteronai.
Valiuta: Islandijos krona (ISK).

Tel. kodas: +354.
Laiko: UTC + 0 (vasaros laikas netaikomas).
Oras:
šiltos Šiaurės Atlanto srovės nulemia švelnesnį klimatą pakrantėse, todėl žiemos nėra labai šaltos (šiek tiek šilčiau nei Lietuvoje), tačiau salos viduryje oras labai atšiaurus. Vasaros vėsios, temperatūra svyruoja nuo 12 – 15 ˚C. Saloje labai vėjuota. Žiema tęsiasi nuo spalio iki balandžio mėn. Tuo metu dienos šviesos salos gyventojai turi vos 4val., o vasaromis sutemsta vos keletui valandų.
Viza:
lietuviams vykstantiems į Islandiją vizų nereikia, užtenka turėti pasą.
Transportas:
geriausias ir greičiausias būdas pasiekti įvairias vietas Islandijoje yra išsinuomoti automobilį. Jei vykstate sezonu metu (vasarą), patartina tai padaryti iš anksto, nes automobilių paklausa yra labai didelė. Nuomos kaina parai yra apie 90 EUR. Galite keliauti ir autobusu, bet jei norite įveikti didesnius atstumas, tuomet tai užims daug laiko, nes nedaug maršrutų vykdomi tą pačia dieną. Islandijoje autobuso vairuotojai grąžos neduoda, o bilietėlis galioja 75 min., bet jo irgi turite paprašyti.
Kainos:
didelės, nes dauguma produktų yra importuoti. Ypač aukštos alkoholio, importuoto maisto ir drabužių kainos, tuo tarpu benzinas yra pigesnis nei Europoje. Pavyzdžiui, cigarečių pakelis apie 7 eur, alaus bokalas apie 6eur, pica, 14 eur, kavos puodelis apie 4 eur.
Virtuvė:
dauguma islandų gyvena sveiką gyvenimo būdą, todėl jų patiekaluose gausu ekologiškų produktų. Tradicinėje virtuvėje daug žuvies, avienos, pieno produktų. Pirmasis patiekalas – islandiška kakavos miltelių sriuba. Pagal senolių tradicijas mėsa kepama ant atviros ugnies.
Salos gyventojų raciono pagrindą sudaro gyvulinės kilmės produktai. Maistui naudojama ne tik mums įprasta raudona mėsa ar paukštiena, bet ir ruonių, bandinių, ryklių.
Naudingos frazės:

Labas Halló (Ha-low)
Labas rytas Góðan daginn (Goh-than da-yin)
Labas vakaras Gott kvöld (Goht kvult)
Ačiū Þakka þér fyrir (Thah-ka thyer fi-rir)
Taip Já (Yaw)
Ne Nei (Nay)
Atsiprašau Því miður (Thvee mi-thur)
Aš nesuprantu Ég skil ekki (Yeh skil eh-ki)
Ar kabate angliškai? Talarðu ensku? (Ta-lar-thu en-sku?)

Ką pamatyti?

  • Reikjavikas: didžiausias šalies miestas, jos sostinė ir uostas. Tai spalvingas ir senas miestas. Būdami Reikjavike aplankykite Solfar skulptūrą „Saulės keliautojas“, esančią pakrantėje. Ši skulptūra buvo sukurta Reikjaviko miesto 200-ąsias metines paminėti kaip šviesos ir vilties simbolis. Pakilę į Hallgrimuro bažnyčios bokštą galėsite pasigrožėti miesto panorama.
  • Žydroji lagūna: tai geoterminių šaltinių ežeras, kurio vanduo turtingas druskomis, mėlynai žaliais dumbliais, siera, baltuoju silicio dioksidu ir kitais mineralais. Žydrąją lagūną rasite vos už 40 min kelio nuo Reikjaviko centro.
  • Akureyri: jaukus ir gražus miestelis, puikiai tinkantis kultūros mėgėjams. Birželio ir liepos mėnesiais čia saulė šviečia 24 val., todėl manona, kad būtent čia yra geriausias oras vasara. Akureyri galėsite aplankyti keletą muziejų, golfo aikštyną, botanikos sodą, baseiną, įvairius restoranus. Jei norėtumėte leistis į gamtą, nuvykite prie Myvatn ežero prie kurio išvysite Hverfjall kraterį, Dimmuborgir ugnikalnių urvus, Lava Cave ledo skulptūras.
  • Hornstrandir: tai didžiulis, žmogaus beveik nepaliestas kampelis, kuriame vietos ras visi: ir gamtos mylėtojai, ir romantikai, ir iššūkių ieškotojai. Gamtos vaizdai čia tiesiog pakeri: snieguotos viršūnės, sraunios upės, grėsmingos uolos ir kitos subtilybės. Vasara šią vietą galima pasiekti keltu, kuris kursuoja iš Isafjordur ir Bolungarvik miestelių.
  • Egilsstadir: tai mažas miestelis žavintis fiordais, kalnais ir žvejų nameliais. Čia galėsite išbandyti raftingą, vandens motociklus bei pažvejoti. Už 25 km nuo Egilsstdiro yra Hallormsstadarskogur miškas, kuris garsėja pėsčiųjų takais ir švelniu klimatu.
  • Fjardabyggd: ši vietovė yra sudaryta iš trijų kaimų, turinčių žvejų centrus, fiordus ir istorinius pastatus. Visi apsupti jūros ir kalnų, todėl turi itin malonią aurą.
  • Ísafjörður: įdomus neįprastu paviršiumi bei visą parą trunkančiomis dienomis vasaros metu. Mieste rasite ir kempingų, ir viešbučių, restoranų. Laivu galite nuplaukti į netoliese esančią Vigur salą.
  • Grimsey sala: čia pajusite poliarinių naktų magiją. 40 km nuo Islandijos esanti sala garsėja baltaisiais lokiais.
  • Hofn: labai gražios architektūros miestelis. Aplankykite liaudies, dailės, akmenų, jūros muziejus, ledynų parodą. Visai netoliese yra Skeiðarársandur regionas, žavintis nuostabiu kraštovaizdžiu.
  • Vatnajökull nacionalinis parkas: šiame parke rasite aukščiausią kalną Hvannadalshnukur, didžiausią ledyną Vatnajokull, didžiausias Europoje krioklys Dettifoss ir didžiausias užšalęs ežeras Jokulsarlon.

map_of_iceland