GRUZIJA

GRUZIJA

Tai nedidelė valstybė, besididžiuojanti didžiais Kaukazo kalnais, vyno tradicijomis ir itin svetingais gyventojais. Gruzijoje rasite visko: skanią virtuvę, iš žemės trykštančius mineralinius vandenius, gilią istoriją bei turtingą kultūrą su nuostabiais gamtos peizažais.
Šalis ribojasi su Turkija, Armėnija, Azerbaidžanu ir Rusija, turi išėjimą prie Juodosios jūros.

Faktai apie šalį:

Sostinė: Tbilisis.
Kalba: gruzinų.
Religija: didžioji dauguma stačiatikių.
Valiuta: Laris (GEL).
Tel. kodas: +995.
Laiko juosta: UTC +3, viena valanda daugiau nei Lietuvoje.
Oras: pereinamasis nuo jūrinio iki žemyninio. Prie Juodosios jūros vyrauja drėgnas ir šiltas oras, Kaukazo regione vėsiau. Geriausias metas vykti nuo vėlaus pavasario iki ankstyvo rudens, žiemos šaltos, bet puikiai tinkamos slidinėjimo pramogoms. Vasara vidutinė temperatūra apie 25˚C, o žiemą apie -2 – 4˚C, priklausomai nuo regiono.
Vanduo: vandenį galite gerti iš čiaupo, tačiau vandens kokybė nėra tokia gera kaip Lietuvoje.
Viza: Lietuvos piliečiams vizos nereikia.
Transportas: patogiausia keliauti mikroautobusais. Jie kursuoja be konkrečių tvarkaraščių, laukiama kol užsipildys vietos. Bilietus galite nusipirkti tiesiai iš vairuotojų. Į didžiuosius šalies miestus galite keliauti autobusais, ypač patogus susitiekimas iš oro uosto su George Bus, Metro George. Taksi Gruzijoje nėra brangūs už 1 km mokėsite apie 0,80 euro. Jei esate pakankamai drąsus, galite išsinuomoti automobilį, nors dažniau yra patartina turėti ir gruziną vairuotoją.
Virtuvė: pikantiška ir unikali, paveikta tiek europietiškos, tiek artimųjų rytų virtuvės. Gruzinai savo patiekaluose negaili džiovintų ir šviežių prieskonių bei riešutų, kurie patiekalams suteikia neįprastus skonius. Skirtingos klimato sąlygos turėjo įtakos skirtingų patiekalų paplitimui pagal regionus. Kalnų regione yra labai populiari aviena, Adžarijos regionui – žuvis, Samegrelo – aštrūs patiekalai ir pan.

Naudingos frazės:

Labas გამარჯობა (gamarjoba)
Viso gero ნახვამდის (nakhvamdis)
Taip ჰო (ho)
Ne არა (ara)
Ačiū გმადლობთ (gmadlobt)
Atsiprašau ბოდიში (bodishi)

Ką pamatyti?

  • Tbilisis: slėnyje įsikūrusi Gruzijos sostinė, apie 30 kartų nugriauta ir atstatyta. Tbilisyje galite aplankyti IV a. Narikala tvirtovę, VI a. Ančiskati bažnyčią, Sioni katedrą (VIII a.) Tbilisio senamiestyje ir kt.
  • Mtskheta: šventa vieta kiekvienam gruzinui. Šioje vietoje buvo įteisinta krikščionybė. Į vos nuo 20 km nuo Tbilisio esantį miestelį traukia piligrimai norintys aplankyti Svetitskhoveli katedros bei Džvari vienuolyno, kurie yra įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą.
  • David Garedži: tai vienuolyno kompleksas, įsikūręs ties siena su Azerbaidžanu, vienas labiausiai lankomų visoje Gruzijoje. Vienuolynas buvo įkurtas VI a., o jo kompleksą sudaro įvairūs gyvenamosios ir religinės paskirties statiniai.
  • Vardzija: tai istorinė vieta – labirintų miestas. Šis iš uolų iškaltas miestas yra įsikūręs 1300 m aukštyje. Miestas buvo įkurtas XII a. Olose, kurių iš viso suskaičiuota apie 3000, buvo aptikta vertingų freskų.
  • Boržomis: turbūt ne vieną kartą girdėtas pavadinimas, tik mūsų galvose tai asocijuojasi tikrai ne su miesteliu esančiu Gruzijoje. Taip, šis miestelis garsėja mineraliniu vandeniu. Tai tinkama vieta poilsiui ir gydymuisi. Kurortas įsikūręs kalnuotoje teritorijoje.
  • Signachis: Ant kalvos įsikūręs miestas, apsuptas granatmedžių sodų yra laikomas vienu gražiausių Kachetijos regione. Mieste yra išlikusi XVII a. gynybinė siena su bokštais. Tai „meilės miestas“, nes santuokos rūmai čia veikia ištisą parą.
  • Batumis: žymiausias šalies kurortas bei uostas. Kurorto apylinkėse gausiai auginami citrusiniai vaisiai, arbata, miestelyje yra įsikūręs jau beveik 100 m. veikiantis botanikos sodas ir delfinariumas. Upliscichė: labai įdomus ir netradicinis uolose iškaltas miestelis. Viskas iškalta: gatvės, būstai, bažnyčios, vandens kanalai, slapti tuneliai, turgus ir pan. Vietovėje yra apie 700 urvų, tačiau lankytojams prieinami tik 150.
  • Gudauris: slidinėjimo kurortas, esantis daugiau nei 2 km aukštyje, apsuptas daugybės viršukalnių bei kvapą gniaužiančių tarpeklių. Tinkamas visiems ieškantiems ekstremalių pojūčių.

map_of_georgia